خوش آمدید - ورود!

متافیزیک

متافیزیک یا علم مابعدالطبیعه را یکی از شاخه های علم فلسفه می‌دانند که به بررسی چیستی هستی و علل پیداش آن می‌پردازد.

واژه شناسی

واژه متافیزیک ریشه یونانی دارد و از دو بخش تشکیل شده. کلمه متا یعنی بَعد و کلمه فیزیک معادل با طبیعت. به همین دلیل به آن مابعدالطبیعه نیز می‌گویند. این واژه برای نام گذاری یکی از کتاب های ارسطو که عنوانی برای آن نگذاشته بود، توسط برخی شاگردان مکتب او انتخاب شد. از جایی که این کتاب ارسطو بعد از کتاب معروف او به نام فیزیک نوشته شد. آن را کتاب بعد از فیزیک یا به زبان یونانی متافیزیک، نامیدند.

تاریخچه

تاریخچه شکل گیری علم متافیزیک و اولین مطالعات در این زمینه را قرن چهارم قبل از میلاد و مرتبط با آثار ارسطو میدانند.
با توجه به تعریفی که از متافیزیک ارائه شد، می‌توان متافیزیک را ریشه علم فلسفه دانست. درواقع اندیشه ها و یافته های فیلسوفان بزرگ در زمینه متافیزیک موجب شکل گیری پرسش ها و اندیشه های فلسفی دیگر شد. پس از آن متافیزیک را یکی از شاخه های علم فلسفه دانستند که اکنون این علم بطور مستقل از فلسفه و البته مرتبط با آن مطالعه می‌شود. نا گفته نماند در مطالعات متافیزیکی اختلاف نظر حتی بین خود متافیزیکدان ها زیاد است. تا حدی که آنها حتی بر سر موضوع مطالعات متافیزیک نیز نظر منسجم و واحدی ندارند.

شاخه های متافیزیک

متافیزیک دارای شاخه های بسیاریست که برخی از آنها بطور مستقل در برخی از دانشگاه ها و یا موسسات به علاقه مندان آموزش داده می‌شوند. مانند:

  • کف بینی یا کف شناسی(به انگلیسی: palmistry) که نوعی طالع بینیست.
  • پیشگویی یا غیب گویی( به انگلیسی: Prophecy)
  • الهیات( به انگلیسی: theology )
  • اخلاق( به انگلیسی ethics)
  • مشاوره زندگی کل نگر(به انگلیسی:Holistic life counseling) که مبتنی بر کار با کل ابعاد وجودی فرد است.
  • هیپنوتیزم( hypnosis) و خود هیپنوتیزم ( Self hypnosis)
  • مشاوره متافیزیکی( به انگلیسی: Metaphysical Counseling): کمک به کشف علل اصلی باور ها و تغییر آن ها.
  • فراروانشناسی متافیزیکی( به انگلیسی: Metaphysical Parapsychology) رشته ای است که به دنبال یافتن توانمندی های روانی و علت های آنها میباشد و از تحقیقات روانی عرفانی استفاده می کند تا حقیقت را کشف کند.
  • همانطور که گفته شد این شاخه از علم دارای زیرشاخه های بسیاریست که البته هیچ یک از آنها در دانشگاه های ایران تدریس نمی‌شوند.

توجه: مطالب بخش ویکی تحلیلی نبوده و تنها تعاریف مربوط به آیتم متافیزیکی مورد نظر میباشند. در بخش ویکی صحت و سقم آیتم های متافیزیکی مد نظر نمیباشد.

رای علی لند: علم / نیاز به بازنگری

ویکی های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. Required fields are marked *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هشت + ده =