آگاهی چیست؟ جهان بدون آگاهی چگونه است؟!

مقالات
۸ دیدگاه
تلگرام علی لند

با سلام خدمت دوستان و همراهان گرامی دانشنامه متافیزیک علی لند در این مقاله می خواهم به شما دوستان و همراهان گرامی در رابطه با اینکه آگاهی چیست و همچنین جهان بدون آگاهی چگونه است مطالب مفیدی را ارائه کنم امیدوارم مورد پسند شما واقع شود. همچنین همانند همیشه از شما درخواست دارم در پایان مقاله در صورت تمایل نظر خود را در رابطه با این مقاله با ما درمیان بگذارید. با علی لند همراه باشید…

آگاهی چیست؟

آگاهی در واقع درک و حس کردن محیط یا عامل یا چیزی می باشد. می دانیم که در صورت نبود چیزی که عاملی را حس یا درک کند هر چیزی که وجود داشته باشد در آن قسمت بی معنی است چرا که تنها در صورت وجود عاملی که توانایی درک چیزی را داشته باشد آن چیز موجودیتش معنا پیدا کره و حس میشود. بگذارید یک مثال برای شما در رابطه با عدم وجود آگاهی بیاورم: شما دو عدد سنگ کنار هم قرار دهید آن دو عدد سنگ در صورت عدم وجود آگاهی هرگز به وجود یکدیگر پی نخواهند و این در حالی است که تنها در صورت وجود یک آگاهی موجودیت این دو سنگ معنا پیدا می کند. مثلاً تصور کنید در صورتیکه شما سنگ ها را نظاره گر باشید موجودیت سنگ ها معنی پیدا خواهد کرد چرا که توسط عاملی حس و درک شده اند!

بیشتر بخوانید:
آگاهی چیست؟ از آگاهی تا فرا آگاهی

منشا آگاهی چیست؟

حال می خواهیم بپردازیم به این موضوع که منشا آگاهی که که منجر به معنی دار شدن جهان می شود چیست؟ دوستان و همراهان گرامی از نظر من چیزی در صورتی که آگاهی به آن اعمال نشود موجودیتش معنی ندارد و حال آنکه آگاهی به هر شکلی که باشد منشاء آن ذهن می باشد. در اینجا منظور از ذهن عاملی است که همچون کامپیوتری کنترل کننده کل می باشد خواه این کامپیوتر متعلق به یک انسان باشد خواه متعلق به یک حیوان باشد و خواه متعلق به موجودی میکروسکوپی! منشا آگاهی در واقع عاملی است که توانایی درک و اعمال دستورالعمل داشته باشد! با این تعاریف میبینید که جهان دارای آگاهی نبوده و منشأ آگاهی ذهن می باشد. آگاهی حتی میتواند به عدم موجودیت چیزی نیز معنی بدهد! به عنوان مثال فرض کنید که شما یک ماشین دارید! حال پس از چند مدت ماشینتان در یک حادثه نابود شده و از بین میرود! با وجود اینکه ماشینتان دیگر وجود ندارد با این حال به دلیل یاد و خاطره ای که از ماشینتان در ذهنتان باقی مانده حتی عدم موجودیت آن ماشین نیز معنی پیدا کرده است!

فقط آنان که می گویند جهان دارای آگاهی بوده و کائنات انرژی می گیرند و انرژی میدهند!!!

بیشتر بخوانید:
چاکرای هفتم چیست و چه خصوصیاتی دارد؟ چاکرای تاج

پس از مرگ تکلیف آگاهی چه میشود؟

حال ممکن است با خودتان این سوال را بپرسید پس از مرگ تکلیف آگاهی چه میشود؟! قطعاً سوال جالبی است! پس از مرگ ذهن از بین رفته و در پی آن آگاهی نیز از بین میرود و از آنجا که این آگاهی دیگر وجود ندارد موجودیت آن عامل دیگر بی معنی می شود! در اینجا می بینید که در صورت نبود آگاهی موجودیت نیز بی معنی میشود! البته لازم به ذکر است که این مسئله را بدانید که یک آگاهی کل وجود دارد که به آگاهی جزء نقش می دهد! ممکن است در رابطه با سطر آخر کمی گیج شوید که متاسفانه باید بگویم در این باره بنا به دلایلی چیز بیشتری نمی توانم بگویم.

بیشتر بخوانید:
حس ششم چیست؟ بررسی حس ششم از بعد متافیزیک

سخن پایانی:

در پایان باید بگویم جهان بدون آگاهی معنا ندارد موجودیتش از آنجا که حس نمی شود پوچ و بیهوده است! حال آنکه قطعاً عده‌ای نفهم وجود خواهند داشت که با خواندن این مقاله بگویند خیر کائنات دارای آگاهی هستند!

موفق و پیروز باشید…

توجه: کلیه مطالب این سایت اختصاصی میباشد. هرگونه کپی برداری و استفاده از مطالب این سایت بدون ذکر منبع و لینک به سایت شرعا, عرفا و قانونا ممنوع بوده و عملی خلاف انسانیت میباشد و به صورت جدی پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مقالات مرتبط

۸ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده − چهارده =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: