بعد پنجم, بعدی متشکل از ابعاد فیزیکی و متافیزیکی

مقالات
۵ دیدگاه
تلگرام علی لند

با سلام خدمت دوستان و همراهان گرامی دانشنامه متافیزیک علی لند. امروز من (علی بیک میرزایی) در این مقاله می خواهم برای اولین بار در جهان تعریفی را از بعد پنجم برایتان ارائه کنم که تا به حال هرگز چنین تعریفی در رابطه با بعد پنجم را نه شنیده بودید و نه حتی به آن فکر کرده بودید! لازم به ذکر است که این مقاله از جمله مقالات بسیار پیچیده ای میباشد که برای درک آن میبایست مقاله را با دقت مطالعه کنید و یا حتی اگر شده چند بار این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله به شما نشان می دهم که بعد پنجم چگونه حاصل ترکیب دو بعد فیزیکی و متافیزیکی میباشد. با علی لند همراه باشید…

بیشتر بخوانید:
باورها چگونه شکل می‌گیرند؟

بعد پنجم چیست؟

در پاسخ به این پرسش می خواهم به نقل قولی ویرایش شده از مقاله بعد پنجم چیست که در سایت خود ما موجود است اشاره کنم: بعد پنجم یک بعد خرد محسوب می شود نه یکی از ابعاد کامل قابل مشاهده. حتی با وجود چهار بعد این بعد همان چیزی است که ما آن را “بافت فضا زمان” میدانیم. نور چیزی است که بیشتر در این بعد اتفاق می افتد. آنچه ما از نور در چهار بعد میبینیم نسخه ای واضح میباشد ولی در بعد پنجم نوری که میبینیم جنبه نمایش دهنده دو بعدی یک عامل سه بعدی را دارد. با این وجود نور در مساله این بعد نقش اساسی را ایفا میکند. به عبارتی بعد پنجم یک بعد فیزیکی قابل لمس نمیتواند باشد و هرگونه برخورد فیزیکی با این بعد منجر به دستکاری آن خواهد شد هرچند این برخورد قابلیت تفکیک پذیری دارد که این تفکیک پذیری با افزودن عامل ذهن و آگاهی ممکن خواهد بود.

بیشتر بخوانید:
شعور جمعی چیست؟ کوانتوم درهم تنیدگی آگاهی

با توجه به نقل قول ذکر شده در بالا می توانیم از بعد پنجم چنین برداشت کنیم که به عنوان مثال شخصی که در حال شنا کردن در یک استخر است در صورتی که به کف استخر نگاه کند می تواند سایه امواج موجود روی سطح آب را مشاهده کند و حالتی که این سایه به خود گرفته است تجلی ای از بعد پنجم می باشد، بعدی که خروجی ای از دو بعد طول و عرض بوده و خارج از بعد سوم و حالت حجمی میباشد. بدین ترتیب آنچه شخص می بیند تصویری از یک آیتم حقیقی بوده و با توجه به پردازش های ذهنی خود می تواند آن را تفسیر کند ولی نمیتواند شکل واقعی امواج را ببیند و فقط تصویری حاصل از شکست نور را میبیند.

تا اینجا کار متوجه شدیم که بعد پنجم خروجی ای از آیتم بصری شکل گرفته از دو بعد طول و عرض میباشد، به عبارتی تصویری دو بعدی حاصل از ادغام سه بعد طول و عرض و ارتفاع می باشد که تجلی ای از چیزی است که شما ظاهر واقعی آن را مشاهده نمیکنید. ولی این پاراگراف تجلی کننده تعریف صحیحی از این بعد نیست چرا که بعدپنجم تا وقتی آیتم متافیزیکی مورد نظر را دریافت نکرده باشد بی معنی خواهد بود. به عبارتی این بعد تنها زمانی معتبر است که آیتمی متافیزیکی به نام ذهن و آگاهی در آن دخیل باشد چرا که بعد سوم (ارتفاع) در بعد پنجم قابل رویت نیست. به عبارتی ساده تر این بعد وابسته به بعد متافیزیکی ذهن و آگاهی بوده و بدون آگاهی بی معنی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:
بعد پنجم چیست؟ نظریه بعد پنجم در متافیزیک

اجازه بدهید در این باره با مثالی ساده که همان مثال شکست نور و سایه امواج استخر است, به شما معنی یافتن بعد پنجم را بگویم:

تصور کنید که شما در یک استخر در حال شنا کردن هستید و یک پروژکتور از بالای استخر به شما نور می تابد. با تابش نور به سطح آب استخر شما در کف استخر امواج آب را به صورت سایه وار مشاهده می‌کنید که در حال تکان خوردن هستند. در این هنگام شما در حال مشاهده بعد پنجم از سطح آب استخر هستید و آگاهی ای که شما در رابطه با این اشکال دو بعدی شکل گرفته در کف استخر دارید و می دانید که اینها سایه های حاصل از شکست نور توسط امواج آب هستند به این اشکال معنی می دهد و شما متوجه میشوید که این اشکان امواج روی سطح آب هستند, و بدین ترتیب بعدپنجم با پیدا کردن مفهوم، برای شما کامل میشود. دیدید که بعدپنجم بدون وجود آگاهی هیچ معنی و مفهومی ندارد.

بیشتر بخوانید:
بررسی انواع ترس و معرفی یک تکنیک کاربردی جهت غلبه بر ترس

در مثال بالا آگاهی شما یک عامل متافیزیکی بوده و بعد پنجم عاملیتی فیزیکی حاصل است ابعاد یا همان سه بعد اصلی دارد. حال می خواهیم بدانیم که جایگاه بعد چهارم که همان زمان است در این بعد چیست!

جایگاه زمان در بعد پنجم:

خوب دوستان در این مرحله میرسیم به جایگاه زمان در بعد پنجم. دوستان و عزیزان از آنجا که می دانید من اهل حاشیه رفتن نیستم مستقیم میرویم سراغ جایگاه بعد چهارم یا زمان در این بعد. جایگاهی که زمان به عنوان بعد چهارم در این بعد دارد مدت زمانی است که بعد پنجم شکل گرفته و با پردازش ذهنی آگاهی به خود معنا و مفهوم می گیرد.

یک نکته جالب:

آیا میدانستید که بعد پنجم با چین خوردگی فضا زمانی تحت تاثیر قرار نگرفته و منظر خود را حفظ میکند؟ در صورتی که چین خوردگی فضا زمانی رخ دهد تنها بعد چهارم دخیل در این بعد تحت تاثیر قرار گرفته و آن هم در کوانتوم فضازمانی مربوط به حیطه آن آیتم بعد پنجم هیچ تغییری حاصل نمی شود و این در حالی است که در خارج از حیطه کوانتوم حاوی آیتم بعد پنجم تغییرات فضا زمانی خود را با اختلاف زمانی یا همان اختلال در بعد چهارم حد فاصل داخل کوانتوم فضا زمانی و خارج آن نشان میدهند. برای درک راحت تر این موضوع چنین بگویم که فرض کنید در صورتی که خمیدگی فضا زمانی در بخشی که شما در حال شنا کردن هستید رخ دهد سایه امواج برای شما همان مدت زمانی طول خواهد کشید که در جهان فعلی برای شما می گذرد و این در حالی است که این زمان از منظر شخصی که خارج از حیطه کوانتوم شکل گرفته برای شما قرار دارد بسیار متفاوت تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:
ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه چیست؟

موفق و پیروز باشید…

توجه: کلیه مطالب این سایت اختصاصی میباشد. هرگونه کپی برداری و استفاده از مطالب این سایت بدون ذکر منبع و لینک به سایت شرعا, عرفا و قانونا ممنوع بوده و عملی خلاف انسانیت میباشد و به صورت جدی پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مقالات مرتبط

۵ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام یک سوال!!
  چون جسم ما نمیتونه تغییر شکل بده، با تمرینات شیفتینگ و مراقبه و تمرین خواب های آگاهانه، میتونیم وارد بُعد پنجم بشیم؟! یعنی خودمونو یه مشاهده کننده (مثلا در امواجِ آب استخر) کنیم؟!
  بخاطر همینه که هیپتونیزم تراپیست ها، وقتی هیپنوتیزم انجام میدند، و یکنفر رو به گذشته برمیگردونند، بعضیاشون میگن ما مثلا یک مشاهده گر سنگ یا مولکول های هوا هستیم؟! درواقع با هیپنوتیزم های زیاد، روحشونو و توانایی های ۱۰۰درصد مغزشونو به بُعد پنجم میبرند؟!

  پاسخ
 • واقعا مقاله نابی بود👌🏻👌🏻 خیلی متشکرم🌹
  فقط اون قسمت که نوشتید بعد پنجم یک بعد خرد میباشد
  منظورتون خُرد (کوچک) بود یا خِرَد؟

  پاسخ
  • ممنون لطف دارین. تو مقاله هر دو معنی رو میده. از جنبه خِرد که همون آگاهی در رابطه با آیتم شکل گرفته بعد پنجمه و از جنبه خرد که یه بعد غیر قابل لمسه که نور نقشی اساسی ایفا میکنه. ولی تو این مقاله منظور خِرد بود🌹❤

   پاسخ
 • به عبارت دیگه در بعد پنجم ما فقط نظاره گر محیط پیرامون خودمون نیستیم.
  بلکه علت بروز و شکل گیری پدیده ها و حوادث رو متوجه میشیم.
  درسته🤔🙏

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × دو =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: