استرولوژی چیست؟ نظر یک ستاره شناس در رابطه با طالع بینی

تلگرام علی لند

اگر فکر می کنید که موقعیت ظاهری خورشید نسبت به صورت های فلکی در زمان تولدتان به نوعی بر شخصیت شما تأثیر می گذارد شما در یک توهم فرهنگی گسترده فرو رفته اید!

شلدون کوپر

اگر از هر ستاره شناس بپرسید که آیا استرولوژی یا طالع بینی حقیقت دارد پاسخی کوتاه خواهید شنید:
هیچ مدرک علمی ای برای حمایت از هر پدیده نجومی وجود ندارد. از نظر فیزیکی هیچ گونه تأثیری که یک ستاره در دوردست هامی تواند بر روی هر نوع موجود زنده ای روی زمین بگذارد وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:
الهام از آینده توسط متافیزیک – پیشگویی با متافیزیک

استرولوژی چیست؟

نجوم مطالعه علمی اجسام و مواد خارج از جو زمین و خواص فیزیکی و شیمیایی آنها است که به عنوان یک علم پذیرفته شده و یک رشته دانشگاهی است که به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. این در حالی است که طالع بینی به موقعیت های ظاهری سیارات و صورت های فلکی در لحظه دقیق تولد یک فرد می پردازد و این ادعا را دارد که این موقعیت ها به طور سیستماتیک با شخصیت، ویژگی های شخصیتی، روابط با دیگران، حرفه و زمان های فروغ زندگی آنها مرتبط است. طالع بینی به طور گسترده ای به عنوان یک علم در نظر گرفته نمی شود و معمولاً به عنوان نوعی پیشگویی تعریف می شود. (لازم به ذکر است که دانشنامه متافیزیک علی لند استرولوژی را به کل مردود و غیر علمی و ناشی از توهمات عده ای خرافاتی دارای اختلالات ذهنی قلمداد میکند.)

بیشتر بخوانید:
آینه بینی چیست؟ همه چیز درباره آینه بینی

چرا ما مردمی که در قرن بیست و یکم زندگی می کنیم هنوز همچنان شیفته طالع بینی هستیم؟

افراد شکاک چنین می گویند که یکی از دلایل اصلی جذابیت استرولوژی این است که ما چیزهای غیرقابل پیش بینی را دوست نداریم. طالع بینی با وعده پیشبینی در مورد هفته ها و ماه های آینده این احساس را به ما می دهد که میتوانیم بر زندگی خود و موارد غیر قابل پیش بینی کنترل داشته باشیم. دلیل دیگر نیز در این باره چاپلوسی و خود شیرینی افراد است: ظاهر افراد معمولاً با ویژگی هایی مانند حساس، عاطفی، فعال، عملی، خوشایند و غیره آراسته می شود. ویژگی هایی که همه دوست دارند با خودشان ارتباط برقرار کنند. برای انجام این کار اخترشناسان محبوب نیاز به درک خوبی از روانشناسی دارند، اینجاست که به اصطلاح اثر فورر وارد عمل می شود: اثر فورر به آمادگی انسان‌ها به پذیرش توصیف‌های کلی مانند توصیف‌های طالع‌بین‌ها و فالگیرها، که در مورد خود آنان صادق است گفته می‌شود. مردم آنچه را که می خواهند ببینند می بینند و آنچه را که می خواهند بشنوند می شنوند! طالع بینان این موضوع را به خوبی می دانند و ستون ها و پیش بینی های آنها اغلب مملو از این نوع اظهارات است!

بیشتر بخوانید:
دایره زمانی و لایه های زمانی در متافیزیک چیست؟

از سوی دیگر بر اساس مطالعات متعدد نشان داده شده است که افراد را می توان با موفقیت دسته بندی کرد. یک استدلال به نفع طالع بینی این است که افراد همجنس گرایش به ویژگی های شخصیتی مشابهی دارند و برخی از نشانه های خاص تمایل دارند با سایر نشانه ها بهتر ملاقات کنند و با آنها ارتباط بهتری برقرار کنند. با این حال این موضوع می تواند یک توضیح روانشناختی و علمی داشته باشد. در یک زمان معین از سال موقعیت نسبی زمین، خورشید و ماه در زمان تولد/بارداری ممکن است بر شخصیت تأثیر بگذارد، و این موضوع فقط به دلیل احساسات، جو و شرایط مادر در آن فصل خاص و دوره از سال است! مطالعات استدلال کرده اند که گرانش ماه ممکن است بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر بگذارد و بنابراین واضح است که بدین ترتیب احساسات نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. در بسیاری از فرهنگ های قدیمی نام انتخاب شده برای نوزاد بر اساس زمان و تاریخ تولد است و با پدیده های طبیعی و یا ویژگی های فصلی مطابقت دارد. به عنوان مثال برای سرخپوستان بومی آمریکا کودکانی که در بهار به دنیا می‌آیند اغلب «شاهین» نامیده می‌شوند که شخصیت‌شان مانند دانه‌ای است که در بهار می‌آید، سرشار از انرژی، سرشار از نشاط و ماجراجو. اما بدیهی است که بسیاری از رویدادهای دیگر بر فرد تأثیر می‌گذارند. رویدادهایی مانند خانواده، مدرسه، جامعه، ژن‌ها، دوران کودکی و غیره در شکل‌گیری شخصیت نقش دارند.

بیشتر بخوانید:
چاکرا چیست؟ آیا چاکراها وجود دارند یا خرافاتی بیش نیستند؟

نتیجه گیری:

اگر طالع بینی را به عنوان ستونی پیچیده از علامت زودیاک در نظر بگیریم که فقط برای سرگرمی یا برای دلجویی از افراد رمانتیک ناامید باشد خوب است و هیچ یک از اینها مهم نیست. اما اگر طالع بینی را منبع دانش بدانیم این یعنی در واقع باید این مضوع را قبول کنیم که استرولوژی مانند همه ادعاهای معرفت، عموماً مورد اعتراض و انتقاد فیلسوفان، دانشمندان و افراد تحصیلکرده قرار خواهد گرفت. متأسفانه بعید به نظر می رسد که طالع بینان هرگز از خرافات و مزخرفات اجتناب کنند و به تفکر انتقادی بپردازند.

عجیب به نظر می رسد که هزاران سال پس از اختراع زودیاک توسط تمدن های باستانی برخی از مردم هنوز بر اساس استدلال های آنان فکر می کنند که نوعی قدرت ماورایی در ستاره ها و کائنات وجود دارد. اما نه تنها این موضوع مزخرف است بلکه تعجب آور است که برای برخی گروه ها طالع بینی بیش از نجوم در مبانی علمی مرتبط است!!! (احسنت به این حجم از خنگی!)

بیشتر بخوانید:
جهل و خرافات چیست – راههای مقابله با خرافات

این مقاله را با نقل قولی از آلیس بیلی پایان می‌دهیم: “ستارگان و سیاره ها حقایق نجومی هستند. ولی تفسیر نماد های نجومی که از دوران باستان به این صورت‌های فلکی ضمیمه شده است به قدمت خود دین میباشد. اینکه این نمادها از کجا آمده‌اند و چگونه معانی مرتبط با پدید آمده اند نیز در ظلمت گذر زمان ناپدید شده است! این خرافات هزاران سال است که در ذهن و افکار و نوشته های مردم وجود داشته اند و امروزه نیز میراث مشترک ما هستند.”

موفق و پیروز باشید…

منبع: https://www.inaoep.mx ترجمه: علی لند

مقالات مرتبط

۱۰ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. Required fields are marked *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × دو =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: