آگاهی چیست؟ از آگاهی تا فرا آگاهی

مقالات
۲ دیدگاه
تلگرام علی لند

هر زمان اسم آگاهی می آید، آن را مترادف دانستن میدانیم؛ اما آگاهی، دانستنی همراه با درک و احساس است. از افکارت آگاه شو! از نقاط ضعف و قوتت آگاه شو! از احساساتت آگاه شو! اینها دانستن هایی توام با درک و احساس هستند. هیچ وقت نمیگوییم از معادلات ریاضی و فیزیک آگاه شو! بلکه میگوییم یاد بگیر و این یعنی دانستن آن کافیست و نیازی نیست معادلات با جان و روح شما امیخته شود. در ادامه در مورد آگاهی و سطوح مختلف آن صحبت میکنیم.

بیشتر بخوانید:
آیا تاثیر بر ارتعاشات ماده امکان پذیر است؟ کوانتوم تاثیر پذیری ارتعاشات

سطوح آگاهی:

درک ما از خود و جهان، آگاهی و به دنبال آن حقیقت را شکل می‌دهد. به همین دلیل جهان بینی های گوناگونی در جهان داریم و از آن مهم تر به تعداد افراد روی کره زمین، طرز تفکر و اندیشه داریم. این گوناگونی اندیشه نشان میدهد که یکسری قوانین و شرطی سازی هایی در ذهن هر فرد وجود دارد که طرز تفکر آن شخص را شکل میدهد که با دیگری متفاوت است. این گونه سطوح آگاهی شکل میگیرد؛ پس حقیقت چیست؟ کدام نگاه درست است؟

گذشته از جهان بینی هر فرد، اصولی هستند که در بین همه انسان ها مشترکند و به عبارتی دقیق تر همه ما انسان ها نسبت به انها شرطی سازی شده ایم. مفاهیمی مثل غم، شادی، زیبایی، زشتی و… اینها مفاهیمی هستند که همه ما انها را قبول داریم؛ اما ملاک زشتی و زیبایی، غم و شادی چیست؟ چرا حتی گاهی تعریف مان از این مفاهیم نیز با هم متفاوت است؟ هر چقدر این دالان را ادامه بدهیم باز هم به شرطی سازی های بیشتری میرسیم، تا جایی که آگاه می‌شویم که همواره در توهم و جهل بوده ایم. حتی در مفاهیمی که همه، انها را درک میکنیم، سطح آگاهی هر فرد متفاوت است. عجیب است که عده‌ای اندیشه‌ای را قاطعانه بر حق می‌دانند و پیروان اندیشه‌ای دیگر را نادان. در حالی که همه به نوعی در سطوح مختلفی از ناآگاهی و توهم به سر میبریم.

بیشتر بخوانید:
بررسی مبحث انرژی از بعد متافیزیک – بازی انرژی

آگاهی برتر چیست؟

با یک مثال ساده این قضیه را برایتان روشن میکنم. فرض کنید به مدل خاصی از یک ماشین علاقه دارید و با شنیدن اسمش هم ذوق میکنید. حال برای چند لحظه آن ماشین را از زاویه دیگری ببینید. هر چه باشد این ماشین ترکیبی از فلزات، شیشه، رنگ و… می‌باشد. آن را به شکل حقیقی‌اش یعنی آهن و فلز ببینید. آیا همچنان همانقدر ذوق و شوق نسبت به آن دارید؟ حال سعی کنید همچنان که ماشین مورد علاقه خود را مجسم میکنید، هیچ حسی به آن نداشته باشید و به آن خنثی باشید. چه شد؟؟ چرا ماشین احساسات شما را برانگیخته نکرد؟؟ احساساتتان برانگیخته نشد، چون شما خواستید که برانگیخته نشود و حال شما میخواهید که با آن ماشین خوشحال شوید و همانگونه هم میشود. میتوانید مانند سابق به ماشین مورد علاقه‌تان فکر کنید و از ان لذت ببرید. میبینید که دوباره همانقدر خوشحال هستید.

شاید با خود بگویید این خود ماشین نیست که من با آن خوشحال می‌شوم؛ بلکه احساسی که به من میدهد من را خوشحال میکند. احساساتی مانند اعتماد بنفس، رفاه و… بله کاملا درست میگویید. ما ماشین را چون ماشین است، نمیخواهیم؛ اما باید بدانید اینکه با چه چیزی خوشحال میشوید نیز کار خودتان است. شما انتخاب میکنید که چه چیزی به شما حس اعتماد بنفس، رفاه و..‌. بدهد. شاید شخص دیگری اصلا با ماشین خوشحال نشود‌ و یا حتی به آن علاقه هم نداشته باشد. نگاه برتر ما را به آگاهی برتر می‌رساند!

بیشتر بخوانید:
تفاوت بین ذهن و هشیاری چیست؟

ذهن ما همانطوری میبیند که شما میخواهید. همانگونه که شما به آن یاد میدهید شرطی میشود. اینها را نمی‌گویم که زندگی را به کام خود تلخ کنید و همه چیز را بی ارزش بدانید. این نگاه به شما کمک میکند تا حقیقت هرچیز و از همه مهم تر حقیقت احساسات خود را درک کنید و به سطح جدیدی از آگاهی برسید. آگاهی برتر زمانی حاصل می‌شود که همه چیز را از بالا مشاهده کنید و حقیقت آن را ببینید. زمانی به آگاهی برتر می‌رسید که در عین اینکه از خانه لوکس خود لذت میبرید، بدانید که در یک لحظه میتوانید به ان خنثی شوید و آن زمان می‌بینید که آن خانه نبود که به شما حس سرور و شادی می‌داد، بلکه ذهنتان این چنین شرطی شده بود. در مورد بسیاری از مسائل همین گونه است. با درک درستی از خود و محیط پیرامون خود می‌توانیم زندگی متفاوت تری داشته باشیم.

فرا آگاهی چیست؟

ما در یک جهان انرژیایی زندگی میکنیم که همه چیز دارای انرژی میباشد. از انجایی که منبع انرژی واحد است، پس همه ما از بعد انرژیایی به یکدیگر وصل هستیم. فرقی نمیکند جاندار هستیم یا بی جان. این انرژی هم اکنون در وجود ما در جریان است. فقط کافیست به آن آگاه شویم و آن را حس کنیم. آگاه شدن از وجود انرژیایی خود که به نوعی آگاه شدن به کل ساختار انرژیایی جهان است، ما را به یک آگاهی مطلق میرساند. برای رسیدن به فرا آگاهی، نیاز به یک نگاه خنثی و بدون قضاوت داریم. نگاهی فارغ از شرطی سازی هایی مثل درست و غلط، زشت و زیبا، شادی و غم و…. همانطور که بارها گفته ایم، انرژی به ذات خنثی بوده و این ما هستیم که به آن جهت میدهیم. هنگامی که بتوانیم به کل بودن آگاه شویم، میتوانیم حقایق را همانگونه که هست درک کنیم.

بیشتر بخوانید:
عشق حقیقی چیست؟ بررسی درک عشق و نیاز

سخن پایانی:

ذهن ما دنیایی را برای ما میسازد که ما آن را میخواهیم. واقع بین باشید تا واقعیت هارو ببینید. از زندگی تان لذت ببرید ولی آگاه باشید که که هستید و چه هستید. خودتان، خودتان را با افکارتان بازی ندهید. ارام و ساکت باشید تا بتوانید به هرانچه میخواهید دست پیدا کنید. حقیقت را در درون خود بجویید. حقیقت در دست دیگری و در ذهن دیگری نیست!

شاد و ارام باشید❤

توجه: کلیه مطالب این سایت اختصاصی میباشد. هرگونه کپی برداری و استفاده از مطالب این سایت بدون ذکر منبع و لینک به سایت شرعا, عرفا و قانونا ممنوع بوده و عملی خلاف انسانیت میباشد و به صورت جدی پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مقالات مرتبط

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 + 4 =

تازه ترین مطالب:

ویکی لند:

مطالب پیشنهادی: